Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zalman VF700 AlCu

2. 11. 2007

Zalman VF700 AlCu

PC Modding->Návody

Mnoho z nás má na své grafické kartě originální chladič, který vydává nepříjemný zvuk ať už kvůli opotřebení, popř. se musí malé větráky na chladiči točit velmi vysokou rychlostí, díky čemuž zvniká nepříjemný zvuk. Popř. chceme z naší karty dosáhnout maximálního přetaktování, ke kterému nám originální chladiče nepomůžou.

Moje karta je jedna z nich. Je to MSI GF 7600GS. Kvůli malému větráčku, který se točí víc jak 3000 rpm (rounds per minute = otáček za minutu) vzniká nepříjemný pískavý zvuk. Proto jsem se rozhodl jej vyměnit za lepší. Firma Zalman je známá svou kvalitou a tichostí. Po chvíli vybírání jsem se rozhodl pro chladič střední třídy VF700 v provedení hliník a měď.Obsah balení chladiče Zalman VF 700AlCu obsahuje chladič, manuál, 8 pasivních chladičů na paměti karty, redukci ze 4 pinu na 2 x 3pin 5V a 2 x 3pin 12V, teplovodivou pastu a příslušenství potřebné k namontování grafické karty.Co se týče montáže, ta je velmi jednoduchá. Lépe než ji vysvětlovat je najet si na stránku Zalmanu a podívat se na instalační video - má pár kB a je lepší než tisíc slov ZDE
Z mé zkušenosti...pokud nalepíte pasivní chladiče na paměti až nakonec, tak to vůbec nevadí. Slyšel jsem ale i pár názorů, že od uživatelů, který se ty paměti pod chladič nevešli, tak je museli trochu přibrousit. U mé karty každopádně žádný takový problém nebyl.

Seznam podporovaných karet najdete ZDE

Srovnání mého minulého a nynějšího chladiče:
Jak vidíte na obrázku už podle velikosti jsou tyto chladiče úplně jiné. Při připojení Zalmana do 5V 3pinu je chladič neslyšitelný a chladí skvěle. Jeho výhodou je i to, že chladí nejen GPU, ale i paměti na kartě.Sice ani s originálních chladičem se mi GPU nepřehřívalo, ale se Zalmanem šla teplota ihned z původních 40 stupňů na 30 stupňů v idle (bez zátěže -> např. práce ve Win, Word, Internet) a při burn (např. hraní, spuštění benchmarků) byla teplota 40 vs. 50 stupňů ve prospěch Zalmanu.

Co se týče přetaktování. Původní takty karty jsou 400MHz GPU a 800MHz paměti. S originálním chladičem jsem se dostal na hodnoty 470/880. Se Zalmanem jsem se dostal na 510/920.