Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výměna nafouklejch kondenzátorů na základní desce

2. 11. 2007

Výměna nafouklejch kondenzátorů na základní desce PC Modding->Návody


Takže proč je vůbec měnit: no ono vás to přinutí, když se vám pc samovolně restartuje :D a nechat to bejt, mohlo by se taky něco klidně odporoučet do večnejch lovišť. Je to tim ,že kondenzátory dodávaj do CPU stalý napětí (to který máte nastavnený v BIOSU) ono vždycky bude kolísat, ale mě tak kolísalo dolu, tak že to CPU nerozdejchal a proto ten restart, ono k tomu přispělo i to, že jsem měl i podvoltovanej CPU :-) , ale stávalo se to i na default voltáži, takže výměna byla akutní... Takže začalo shánení info, stačí když si seženete new kondíky buď ze stejnýma hodnotama tzn.
1.stejnou kapacitou (prej může bejt trochu větší, já si sehnal stejnou)
2.stejnou voltáží (nebo klidně větší, u mě původní měly 10V a ty new 16V) Jeden mě vyšel na 15kč, což nenji tak hrozný, celkem jsem jich potřeboval 8... No na různej forech jsem začal hledat info jestli to někdo dělal a pár se jich našlo, pár jich tvrdilo, že se to musí dělat mikropájkou a odsávačkou a že obyč. trafo pájka může poškodit desku atd. No já jsem to dělal tou trafo pájkou, nejlepší je když to děláte dva, jeden z druhý strany nahřejvá spoj, až se prohřeje druhej popotáhne, pak drouhou nožičku a je venku... pak stačí vzít ten new, uštípnout nožičky na cca 5mm a prorvat je tou dirkou... u mě se vždycky zaplnila zbytkama cínu, takže zas z druhý strany jeden nahřeje spoj a druhej zastrčí jednu nožičku a furt takhle nastřídačku až tam je celej kondík. Dejte bacha na polaritu. Tu poznáte podle proužku na straně, kterej značí "mínus" no je to vyznačený i na základce tak to hlavně neobraťte. Tak teď už stačí jen na druhý straně zaštípnout nožičky tak na cca 1mm a zakápnout cínem(nezapomeňte na kalafunu) Po výměně všech kondíků deska šlape jak hodinky, dokonce se rozjede CPU na nižší voltáži než předtim :-)

Takže komunistická pájka, starší snad jak já :D a 8 kondíků, jo a dejte si na konec novej hrot, když se ten, co tam je přepálí tak to pak jiskří a to už by možná desce něco mohlo udělat.

Tak tady je vidět ona kapacita + voltáž a všimněte si toho proužku s "0" značící zápornou polaritu.

červeně označený, ty co šly ven

jinej pohled...

tak a tady je deska přímo za provozu