Jdi na obsah Jdi na menu
 


Regulujte, monitorujte, chlaďte HDD: CoolDrive 4 LHD-V04

3. 11. 2007

Regulujte, monitorujte, chlaďte HDD: CoolDrive 4 LHD-V04

4.12.2006 19:23 | suchar | Pc Tuning

Už, už se zdálo, že firma Cooler Master nemá na trhu chladících řešení pro osobní počítače pomalu co říci. Dříve unikátní řídící panel Aerogate se dnes topí v nabídce konkurenčních typů, také chladič disku CoolDrive není na trhu jediný... A co takhle řídící panel + chladič disku, to tady ještě nebylo! Voilá: máme tady CoolDrive 4!

Firma Cooler Master, dříve vedoucí dodavatel počítačových chladičů (na našem trhu ve své době nahradila dříve populární Titany) se dnes musí otáčet seč jí síly stačí. Seshora na něj tlačí značky jako Zalman, Arctic Cooling a Thermaltake, zespoda se o slovo hlásí stále lepší chladiče Spire, Speeze ap. I když v panelech sloužících k monitorování teploty a regulaci otáček větráků byl Cooler Master průkopníkem, dnes si můžete vybrat nejméně z 10 konkurenčních řešení. Dříve tak převratné "heat-pipes" Cooler Masteru (první recenzi na chladič s HP jsem dělal v roce 1999) dnes už také nabízí kdekdo.

Z této situace vede jen jedno východisko - je třeba nabízet to, co nenabízí konkurence - a právě tím by měl být panel CoolDrive 4.

Pokud navštívíte web http://www.coolermaster.com zjistíte, že výrobce řadí tento panel do skupiny "chlazení komponentů" (Component Cooling) do podskupiny chlazení disků. To je trochu škoda protože nápad je na webu trochu zakopaný pod jinými produkty - a už vůbec nechápu, proč není uvedený spolu s ostatními panely v sekci Function Panel. Zdá se mi, že právě chladič harddisku je to, co u regulačních panelů skutečně chybělo.

Balení

Balení je to, co Cooler Master uměl vždycky skvěle - výjimkou není ani CoolDrive 4. Stačí se podívat na obrázek a více o co se jedná.

Provedení

Cool Drive 4 je jednotkou z broušeného hliníkového profilu o rozměru optické mechaniky.


čelnímu panelu nechybí akrylový průhledný kabátek ani chromované doplňky (tlačítka, rám displeje, imbus. šrouby)

V přední části je panel Aerogate II sloužící k monitorování 4 teplot a k monitorování a regulaci otáček 4 větráků, tělo chladiče je vyrobeno z masivního hliníkového profilu.

Spodní víčko je z 1.5mm silného poniklovaného plechu - víčko lze snadno odmontovat. Potom se Vám ukáže "rampa" pro umístění chlazeného harddisku.


v místě kde se HD dotýká základy je 2mm silná tepelně vodivá pružná hmota

I když na dalším obrázku je harddisk v CoolDrivu položený, ve skutečnosti se montuje na spodní plechovou základnu. Protože se používají spodní montážní otvory harddisku je možné, použitím podložek, dosáhnout toho aby se disk svou horní plochou prakticky vždy dotkal hliníkového rámu.

Zapojení disku (ať již ATA, SerialATA nebo SCSI) není problém - konektory v zadní části jsou dobře přístupné. Zatímco horní víčko HDD je v kontaktu s teplovodivou vložkou, kolem ostatních částí může volně proudit vzduch.


panel je jak stvořený pro tiché ale notoricky "topící" disky Seagate (7200.2) s rovným horním víčkem

Jeden kanál regulátoru otáček a jedno teplotní čidlo je určeno právě pro instalovaný harddisk. Interní větraček saje "čerstvý" vzduch ozdobnou kovovou mřížkou v čele panelu. Jeho otáčky (a tím i vytvářený hluk) je možné regulovat od 2000 do 4000 ot/min. Vzduch proudí kolem disku a chladí jak bočnice, tak i disk samotný.

Instalace

Instalace je, až na množství kabelů které se třeba trochu zkrotit, dětinsky snadná. Do odpovídajících konektorů je jen třeba připojit prodlužovací kabely větráčků a teplotní čidla, přimontovat disk a zavřít víčko.

CoolerMaster doporučuje instalovat čidla na grafickou kartu (VGA), k procesoru (CPU), doprostřed skříně (CASE) a k instalovanému disku (HDD).

Trochu starostí může způsobit propojení panelu s větráčkem VGA - různí výrobci dodávají různé konektory (navíc s různou polarizací +/-). Cooler Master to neřeší a tak buď to vzdáte, nebo začnete kutit a vytvoříte odpovídající propojku. To je trochu škoda - na druhou stranu CM chápu že v případě problémů s VGA chtějí být z obliga (v opačném případě by museli dodat několik redukcí navíc s možnosti otočení polarity - to by vedlo k častým omylům, nemluvě o tom že snižování otáček u VGA je bruslením na tenkém ledě).

Panel

Panel je prakticky starý známý "čtyřkanálový" Aerogate II.


výborně čitelný displej je září modře, za mřížkou vlevo je skrytý větráček chladiče disku

Čtyři tlačítka v kruhovém terčíku přepínají teploty a otáčky VGA, HDD, CPU a CASE. Horní tlačítko přepíná barevný režim (panel dokáže u potenciometru svítit sedmi barvami) - po zapnutí panel cykluje barvy tak dlouho, pokud stiskem tlačítka si nezvolíte tu svou.


pokud nezvolíte barvu, mění se podsvětlení ovladače každé tři sekundy...

Spodní tlačítko přepíná tepelnou stupnici (Celsius / Farenheit) a vnitřní kruhový ovladač slouží k regulaci otáček. Trochu mi vadilo že ovladač vyčnívá tak málo (asi 3-4mm) - musíte ho totiž ovládat konečky prstů. To je, v případě kdy od Min k Max musíte natočit asi dvě otáčky, trochu zbytečná piplačka.

Ovládaní a monitorování otáček

Panel má několik zajímavých funkcí. První zjistíte nejspíše hned po zapojení - pokud se některý z větráků neotáčí nebo není zapojený, spustí se alarm - totéž proběhne při překročení mezní teploty. Alarm musíte umlčet stisknutím kruhového ovladače, CoolDrive si nastavení pamatuje a tak nejste tím úkonem obtěžování pokaždé (CoolerMaster se chlubí tím, že se systém nemusí zapojit celý).

Poznámka - systém má ochrannou funkci kdy zapne větráky po překročení mezních teplot uvedených v manuálu.

Tech. data

Rozměry150 x 43 x 201 mm
Hmotnost663 g
Rozměr větráčku40 x 40 x 20 mm
Tok vzduchu9.21 CFM
Úroveň hluku29 dBA
Napětí12V
NapájeníMolex 12V
MateriálAluminum
Max. regulovaný výkon18W
Regulacepulsní s tlumivkami a filtrováním napětí

Test

Ve svém počítači jsem provedl malý improvizovaná test chlazení harddisku. Moje skříň má dodatečný větrák v zadní části a jeden zepředu (8cm, ten mám většinou trvale vypnutý).

Na 160GB disk Seagate 7200.2 jsem nalepil jedno čidlo a měřil v průběhu kopírování 4GB souboru mezi oddíly na testovaném disku.

Skříň - čelní větrák vypnutý44oC
Skříň - čelní větrák zapnutý (1500)36oC
CoolDrive 4 min (2100)38oC
CoolDrive 4 max (3950)37oC

Výsledky Cool Drive 4 jsou v pásmu mezí výsledky kterých dosahuji v mé skříni, kdy naproti disku je umístěný poměrně výkonný 8cm větrák. Pokud je zapnutý tak toto chlazení vítězí, pokud není (čelní větrák u disku není instalovaný, případně ho do skříně nelze instalovat), pak vítězí Cool Drive. Zajímavé je, že rozdíl teploty u Max a Min otáček není nijak velký. Dobré je, že při minimálních otáčkách je disk dostatečně chlazený - hluk je přitom zanedbatelný.

Řešení Cool Drive 4 je určeno pro ty, kteří chtějí mít nad svým systémem přehled a plnou kontrolu. K těmto funkcím ještě přidává tak potřebné chlazení harddisku. Navíc, jak se na tuto kategorii produktů sluší a patří, svého majitele ještě reprezentuje - a to nejen blikáním barviček ale i velmi solidním provedením (snoubí se zde broušený hliník, průhledný akryl s chromovanými prvky). Pokud máte dojem, ze by byste regulační a monitorovací panel užili a navíc nevíte jak chladit špatně umístěný disk... jděte klidně do Cool Drive 4.

P.S. Panel by si asi svoje odsloužil v leckterém kancelářském serveru - admin by mohl sledovat teploty důležitých komponent a alarm by mohl včas upozornit na zablokovaný větrák...