Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ovládejte své PC dálkově!!!

2. 11. 2007

Ovládejte své PC dálkově!!!

Myslíte, že je to nesmysl nebo zbytečnost, tak to doufám, že vás tento článek přesvědčí, že je to praktická a zároveň levná věc. Takže co to dokáže? Tento IR přijímač, založený na schématu IgorPlug - viz odkazy pod článkem, umí zachytit signál z většiny dálkových ovladačů, ještě jsem neviděl žádný nekompatibilní ovladač, a to jsem zkoušel i celkem starý ovladač značky TESLA a mnohé pochybné Japonské firmy. Přijímač je velmi citlivý a bez problémů funguje po celé místnosti, pokud máte vyvedené čidlo na trochu viditelné místo.

Kabel může být dlouhý i 15m, což třeba u mě představuje přivedení IR čidla spolu s TV-outem do úplně jiného patra, a tak mohu ovládat PC úplně odjinud. Na jedno IR čidlo můžete i použít několik ovladačů, já osobně mám kolem PC hned 3 ovladače, například jeden je vyhrazen pouze pro Winamp. Ale hlavní síla je v obslužném programu - Girder, který zajišťuje komunikaci mezi přijímačem a "PC". Tento program umí nastavit snad vše, takže můžete ovládat LIBOVOLNÝ program, hlasitost, vypínat PC, vypínat monitor, pohybovat myší, psát text i ovládat části Windows. A to vše jenom a jenom třeba z vaší pohovky pomocí dálkového ovladače. Příjemné je i to, že program je celý v češtině, a to i včetně nápovědy.

Jako minimální konfigurace se uvádí procesor řady 486 a prostředí DOS, jinak program pracuje ve všech řadách systému Windows, v poslední době jsem zaslechl, že by zapojení IgorPlug měl podporovat i Linux. Na závěr nemohu než IgorPlug spolu s programem Girder doporučit, protože opravdu ulehčí ovládání PC, hlavně při sledování filmů, poslechu MP3 - kdy umožňuje kompletní ovládání programu pomocí dálkového ovladače, a tak se z Vašeho PC vlastně stává taková menši multimediální stanice.

http://skodik.no-ip.com - Nabízí verzi se zvýšenou citlivostí a uložením součástek v krytu konektoru Canon9, takže vše vypadá velice elegantně. Délku kabelu lze udělat přesně na míru (Každý další metr +10Kč.), ale standardně dodávám toto zařízení s 120cm stíněným kabelem. Cena je 200Kč včetně dobírky (~70Kč, tedy samotný 1ks IR přijímače 130Kč), nebo 160Kč včetně poštovného při platbě předem na účet, v tomto případě IR přijímač zasílám jako doporučený balík (~30Kč). Tedy objednání více kusů vyjde díky jednomu poštovnému levněji, př: 2ks stojí 330Kč (130*2+70) nikoliv 400Kč.