Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odhlučněný HDD

2. 11. 2007

Odhlučněný HDD PC Modding->Návody
Jak už je zvykem, chladit ale potichu...a odhlučnit
WD, ATA100/80GB

Nejdřív jsem si vykuchal starou cdromku...

Upravit rozměry....

První nápad byl dát HDD na gumový podložky.Což nebylo špatný, ale guma se proti vybracím moc neosvědčila. Takže jesm nakonec použil, jak používaj do krabic na dno k základním deskám... takový pěnový... výborně to tlumý (jemnej pískot) a taky izoluje :-( takže bylo jasný že musim dát nějaký pasivy na boky...(na obrázku je starej 10GB Seagate)

Tak už jsem snad došel ke konečnýmu řešení :-). Takže žádnej obal z cdrom jen silnější gumičky + osvědčenej pěnovej matroš ... obrázek vypoví víc...

4 tlustěší gumy natáhlý mezi košem... a 3 na připevnění pěnovýho matroše na HDD. Funguje to tak ,že HDD vlstně visí na gumičkách ve vzduchu a fakticky se přímo skříně vůbec nedotýká, jelikož jsem moc gumičkám nevěřil, časem by mohly praskout tak jsem pod pozici HDD dal obal ze starý cdrom, takže už gumičky teď nenesou váhu hdd ale pouze ho fixujou na jednom místě. Pěna ztlumila jemnej pískot, tak že už neni vůbec slyšet a gumičky místo šroubů úplně přerušily přenos vybrací na skříň a o pohybu hlaviček ani nemluvě...

Tady jsou vidět hliníkový pasivy, lepší by bylo když by byly víc členitý (větší plocha), ale je to furt lepší než tam nedát žádný.

Detail pasivu, je vidět že se opravu nic nedotýka case... mezera je cca 2 mm.

A tady celej HDD, spodek je vypodloženej pěnou takže ani tam se nemaj jak přenýst vybrace. Teplota, který jsem zatim maximálně dosáhnul je 45 stupňů což neni zrovna moc ideální teplota, ale když vememe v úvahu, že HDD je chlazenej jednou 120tkou, která je na zadní straně case a je z 12V daná na 5 V skoro už ani nemá průtok, tudíž neslyšitelná... protože už mám sestavenej regulátor na ventilátory, jen ho zabudovat, počítam, že při větším průtoku vzduchu by měla teplota spadnout o pár stupňů dolů.