Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bleskovka: Tiché PC - zapojení větráků do série

3. 11. 2007

Bleskovka: Tiché PC - zapojení větráků do série

4.12.2006 19:21 | suchar | Pc Tuning

Zapojení větráků do série

Neupravená skříň Thermaltake Mozart: VC4001SNS byla pro nás zprvu také nepříjemným překvapením. Je totiž vybavená trojící neregulovaných větráků (1x 8cm na vstupu + 2x 6cm na výstupu), které po připojení na napájení (ThermalTake osadil 12V konektory Molex) sen o tichém počítači doslova rozfoukávají.

Hlavní problémy této skříně jsou dva:

  1. větráky nemají třípinové konektory pro připojení na základní desku (některé základní desky dokážou otáčky větráků regulovat v závislosti na teplotě), zcela chybí monitorování otáček (žlutý vodič),
  2. větráky jsou vysokootáčkové a standardně (velmi) hlučné...


Originální větráček je oranžový ale i... velmi hlučný

Tímto řešením se ThermalTake zařadil k firmám vyrábějícím levné "konzumní" PC skříně, které také často postupují obdobně. Rozhodl jsem se, že čelní 8cm větráček vyměním za tichý typ připojitelný na základní desku (zvolil jsem větráček Nexus), a zadní větráčky že zapojím do série. Není to žádná věda - musíte jen pamatovat na to, že drátek propojující mezi sebou větráčky musí být z jedné strany červený a z druhé černý.

Poznámka: Jednotlivý větráček je možné zpomalit rezistorem podle tohoto návodu: Upravujeme PC: jednoduchý zpomalovač větráčků, dva větráčky je lepší zapojit do série.

Tady je jednoduchý fotoseriál jak na to:

Po provedené úpravě větráčky nemají problém s rozběhem a zvukově jen "ševelí" - průtok vzduchu je přitom více než dostatečný. Pokud si na to troufnete, můžete svoji skříň / větráčky upravit podobně (případně riziko, stejně jako u dalších úprav, je ale jen na vás).